This is the BG Evolve PCDCL15W 10A 3 Pole Fan Isolator Switch in Pearlescent White Plastic Screwless Plate with White Insert available at Sparks for the best price.
10A 3 Pole Fan Isolator Switch Pearlescent White Plastic Screwless Plate – Features
- Easy to install, supplied with fixing screws and installation instructions
- It is a triple pole fan switch rated at 10A.
- Captive backed out terminal screws for fast installation and to prevent screw loss
- Screwless front plate clips on and off easily, ideal for redecorating
- It has a slim, screwless profile.
PCDCL15W 10A 3 Pole Fan Isolator Switch Pearlescent White Plastic Screwless Plate – Specs
- Finish: pearlescent white screwless low profile flat plate with white insert
- Type: Triple pole switching design, however can be used for double pole applications if required
- It comes supplied with fixing screws and installation instructions.
- Standard(s): BS EN 60669-2-4
- Rating: 10 Amp
- Voltage: 250V AC
- Switch type: Triple Pole
- Terminal Capacity: 4 x 1mm² 4 x 1.5mm² 2 x 2.5mm² & 1 x 4.0mm²
- RoHS Directive: Yes
- WEEE Directive: Yes
- Dimensions: 86mm width x 86mm length
- Mounting Box Depth (Min): 25mm
- Plate projection: 5mm
- Warranty: 25 years manufacturer warranty
- Plate: pearlescent white polycarbonate plate, low profile
BG Nexus 200W 3 Gang 2 Way Dimmer Light Switch Push Black Nickel NBN83
BG CUMB32 32A MCB SP Type B